Jak przebiega proces rekrutacji?

  • 01.04.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak przebiega proces rekrutacji?
Rekrutacja to podstawowy element poszukiwań pracy. Niezależnie od tego, jakie zadania chcemy wykonywać, zanim potencjalny pracodawca nam je powierzy, będzie chciał sprawdzić nasze kwalifikacje. Częstym elementem procesu jest także sprawdzian naszych umiejętności.

Jakie są rodzaje rekrutacji?

Już, gdy przeglądasz oferty pracy, możesz zorientować się, czy masz do czynienia z rekrutacją szeroką, czy wąską. W pierwszym przypadku kwalifikacje nie mają zbyt dużego znaczenia, zdecydowanie bardziej liczą się umiejętności, podejście do wykonywanych obowiązków, zaangażowanie. Dla pracodawcy istotne jest dotarcie z ofertą do jak największej grupy odbiorców, dlatego chętnie korzystają z portali ogłoszeniowych takich jak Pracuj.pl, pośrednictwa agencji pracy czy bezpłatnej prasy. Dla pracownika z kolei bardzo istotne jest opisanie swoich miękkich kompetencji w CV w taki sposób, aby pracodawca odczuł zainteresowanie pracą i chęć zaangażowania. Ilość kandydatur może być tak duża, że rekruter nie będzie miał czasu na kontakt z każdym z potencjalnym pracownikiem.

Typy rozmów kwalifikacyjnych

Zwykle wybranych prosi się o udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Coraz częściej zdarza się, że poprzedza ją test zadaniowy dający podstawę do oceny umiejętności. Zresztą współczesna rozmowa wcale nie wymaga kontaktu twarzą w twarz. Zdarzają się wideo – rekrutacje, w których kandydat poproszony jest o krótką prezentację swojej osoby. Klasyczna rozmowa to zwykle finał procesu naboru, który nie przebiega wprawdzie według ustalonego schematu, ale zestaw pytań podstawowych jest standardowy.

Co to jest rekrutacja segmentowa?

Ta forma kierowana jest do wąskiej grupy specjalistów, którzy są fachowcami w jakiejś dziedzinie i mają spełniać określone kryteria. Częstą procedurą jest stosowanie w takim przypadku bezpośredniego ofertowania. Propozycję kieruje się do osób, które są zatrudnione, ale otwarte na zmiany, a dotychczasowa praca nie do końca spełnia ich oczekiwania finansowe. To dla celów tej formy rekrutacji firmy starannie archiwizują CV potencjalnych kandydatów.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: