Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie w Krakowie?

  • 28.02.2020, 14:00
Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie w Krakowie?
Mieszkać w Krakowie! W mieście nasyconym zabytkami, najlepiej pod murami Wawelu albo z oknem wychodzącym na sukiennice… Któż o tym nie marzy? Jednak nie da się ukryć, że nie każdego stać na kupno mieszkania w Krakowie, albo nie każdy zdaje sobie sprawę jakie ma możliwości, gdy chodzi o zakup mieszkania.

Najważniejsze przy wyborze: kupno czy wynajem, jest odpowiedzieć sobie na pytanie – jak długo będę mieszkać w Krakowie, czy mam własne pieniądze albo zdolność kredytową. Mieszkań do wynajęcia najczęściej w mieście szukają studenci. Zakładają bowiem, że do miasta przyjeżdżają tylko na jakiś czas, poza tym nie mają żadnej zdolności kredytowej i często szukają mieszkania razem ze znajomymi ze studiów, by dzielić koszty najmu pomiędzy kilka osób. Studenci mają też mnie wyśrubowane kryteria dotyczące wykończenia mieszkania czy jego umeblowania. Bardziej zależy im na niskiej cenie, stabilnej, ale nie wieloletniej umowie najmu z elastycznym okresem wypowiedzenia i na bliskiej odległości do uczelni albo chociaż przystanku przesiadkowego.

 

Na kupno mieszkania w Krakowie decydują się osoby, które już w mieście osiadły, mają w nim pracę i stabilne zarobki. Oni szukają mieszkań zarówno na rynku wtórnym, zwłaszcza gdy zależy im na szybkiej przeprowadzce do gotowego lokum, jak i na rynku pierwotnym. Mieszkań w Krakowie nie brakuje, ale nowoczesne mieszkania prosto od dewelopera cieszą się największym powodzeniem ze względu na rozmieszczenie osiedli w atrakcyjnych rejonach miasta, a także dlatego, że nowoczesne budownictwo jest bardziej ekonomiczne.

 

Warto sprawdzić, przed wynajmem mieszkania w Krakowie, swoje możliwości kredytowe. Często bowiem okazuje się, że raty za mieszkanie nie są wyższe, niż czynsz, jaki trzeba zapłacić za wynajmowane mieszkanie. Jeśli wiemy, że będziemy mieszkać w Krakowie, chcemy założyć rodzinę i inwestować pieniądze w samodzielne lokum, warto negocjować cenę z deweloperem i samodzielnie kupić mieszkanie.

--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: