Czwartek, 23.05.2019

Mielec odda cześć bohaterom

  • 28.02.2019, 17:11
  • red.
Mielec odda cześć bohaterom
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 11 miastach w Polsce IPN odsłoni tablice upamiętniające zapomnianych członków młodzieżowego podziemia antykomunistycznego.

Uroczystości są elementem większego projektu IPN, który ma na celu przypomnieć powojenną działalność najmłodszego pokolenia II RP – zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem. Jedenaście tablic poświęconych członkom młodzieżowego podziemia antykomunistycznego zostanie umieszczonych na budynkach (lub wewnątrz) działających obecnie szkół, których uczniowie w latach stalinowskich tworzyli młodzieżowe organizacje antykomunistyczne. Takich organizacji, na terenie całej Polski, w latach 1944/1945–1956 istniało aż około tysiąc. Były zasilane przez blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu.

W Mielcu i powiecie mieleckim, w latach 1946-1951, w podziemiu antykomunistycznym działały organizacje „Stalowi Polacy” oraz „Wolność i Sprawiedliwość”. Członkowie tych grup wyrośli z konspiracyjnego „Związku Przyszłych Polskich Żołnierzy” i harcerskiego zastępu „Rysiów”. Ich celem było zwalczanie propagandy komunistycznej poprzez organizację akcji ulotkowych i zbrojnych skierowanych przeciwko panującej władzy. Młodzi chcieli uwolnić więźniów politycznych, nieść pomoc rodzinom osób represjonowanych. Prowadzili szeroką działalność wywiadowczą i pogadanki na tematy związane z sytuacją polityczną w kraju. Przez tę podziemną działalność życie w walce oddał Roman Stachiewicz. Po rozpracowaniu przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, za swoje dążenie do wolnej Polski młodzi patrioci otrzymali wyroki od 2 do 15 lat więzienia, zaś Józef Umiński został skazany na dożywocie.

Tablica upamiętniająca antykomunistyczną działalność mieleckiej młodzieży zawisła już na murach I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Jej odsłonięcie zaplanowano na najbliższy piątek, 1 marca, na godzinę 14:00. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w Bazylice Mniejszej św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty o godz. 13:00. Szczegółowy program uroczystości, której organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Mielcu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu, znajduje się w załączonym zaproszeniu.

Oprócz tablicy w Mielcu, IPN w dniach od 27 lutego do 8 marca br. odsłoni także tablice w Białymstoku, Jeleniej Górze, Mysłowicach, Paczkowie, Tomaszowie Mazowieckim, Skale, Starogardzie Gdańskim, Warszawie, Wschowie i Zwierzyńcu.

Uroczystym odsłonięciom tablic będzie towarzyszyć otwarcie przez IPN wystawy „Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”.

- Należy przywrócić pamięć i opowiedzieć – zwłaszcza młodym ludziom – o konspiracyjnych organizacjach istniejących w latach 1944/1945–1956. Tworzyli je bowiem ich rówieśnicy, zwykłe niezwykłe osoby, które w okresie stalinowskim zdecydowały się podjąć nierówną walkę z systemem totalitarnym, kontynuując w ten sposób moralne dziedzictwo oporu – tłumaczy ideę projektu dr hab. Jacek Wołoszyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie. - Wspomniane związki stanowiły nie tylko integralną część II konspiracji niepodległościowej, lecz także etap pośredni między podziemiem okresu okupacji niemieckiej, powojennym i opozycją polityczną końca PRL. W każdym bowiem czasie – zwłaszcza w momentach zagrożenia ważnych wartości – pojawiali się ludzie gotowi do podjęcia sprzeciwu i zatrzymania tych zmian bez względu na realne możliwości – podkreśla.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------