Sobota, 17.08.2019

Przełamując taboo - Mielczanki coraz bardziej świadome

  • 31.01.2019, 09:20 (aktualizacja 31.01.2019, 11:01)
  • Edyta Gąsior
Podziel się:
Oceń:
Przełamując taboo - Mielczanki coraz bardziej świadome fot. Fundacja SOS Życie Wolontariuszki
"Miłością. Czułością. Perswazją. Dobrocią. Przykładem. Determinacją. Tkliwością. Uratuj kobietę." - to główne hasło kampanii promującej wczesne wykrywanie kobiecych chorób.
 

Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Jednak co roku, właśnie z powodu nowotworu umiera około 6 tysięcy Polek. Powód? W większości przypadków  zbyt późna diagnoza. Diagnoza, gdy choroba jest już rozwinięta.  Warto zaznaczyć, że ryzyko zachorowania w wieku 20 lat na nowotwór piersi wynosi 1 na 100 tys, a wieku 60 lat - ten wskaźnik wynosi już 220 na 100 tys. 

W przypadku raka szyjki macicy sytuacja wygląda podobnie. Część Polek wciąż lekceważy badania. Nawet jeśli są bezpłatne.

Na szczęście w Mielcu świadomość kobiet na temat zagrożeń wyżej wymienionymi chorobami jest coraz większa. Od 11 stycznia (do dziś włącznie) obok galerii Navigator na mieszkanki miasta czeka cytomammobus. Początkowo mammobus miał służyć mielczankom do 21 stycznia. Jednak zainteresowanie badaniami było tak duże, że  termin został przedłużony o kolejne 10 dni. W akcję promującą znaczenie mammografii i cytologii zaangażowało się mnóstwo osób. Wolontariuszki z LO nr 5 w Mielcu rozdawały ulotki klientkom Navigatora. Media rozpowszechniały informacje, a w Fitness Club Calypso były organizowane zajęcia edukacyjne z profilaktyki zdrowotnej.

Dla wszystkich Kobiet, które chciałyby wykonać badania profilaktyczne, ale niestety już dziś nie zdążą - dobra informacja!

Kolejnym punktem w trasie cytomammobusa jest Padew Narodowa. Badania będzie można wykonać od 1 do 5 lutego 2019 roku. 

Fundacja SOS Życie (Mielec) nformuje:

Bezpłatna mammografia przeznaczona jest dla kobiet w wieku 50 – 69 lat (profilaktyczne badanie wykonuje się raz na 2 lata), zaś bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia (badania profilaktyczne powtarzane powinny być co 3 lata).
Każda pani, która otrzymała zaproszenie do uczestnictwa w badaniu musi się wcześniej zarejestrować dzwoniąc po numer 17 582 40 – 60.
Rejestracja i możliwość badań są także dostępne dla kobiet, które nie otrzymały zaproszeń, ale spełniają kryteria wiekowe.

Edyta Gąsior

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe