Czwartek, 20.06.2019

Moja wanna – moja sprawa?

  • 13.12.2018, 12:10 (aktualizacja 13.12.2018, 12:32)
  • E.G
Podziel się:
Oceń:
Moja wanna – moja sprawa?
„Karp na każdym wigilijnym stole” - hasło...które wprowadziła komuna. Hasło, które obecnie dzieli społeczeństwo na dwie grupy. Czy bez karpia nie może być wigilii? - wyjaśniamy obydwa punkty widzenia.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na stołach wigilijnych pojawiały się różne ryby. A karp przez ostatnie 900 lat naprzemiennie pojawiał się i znikał z menu Polaków. Do rozpowszechnienia, masowej hodowli i sprzedaży tego gatunku ryb najbardziej przyczynił się powojenny minister przemysłu Hilary Minc. Rozmyślając nad wprowadzeniem gospodarki planowej, przypomniał sobie o karpiu, znanym z rodzinnego domu.


Wprowadzone hasło napędzało machinę, a obywatele byli zadowoleni, że dostają premie w pracy- w postaci ryby. Stąd też zwyczaj przynoszenia żywej ryby do domu (w ówczesnych czasach inne były niedostępne). Obecnie część Polaków nie wyobraża sobie Świąt bez karpia,  chociaż po Centrali Rybnej pozostały wspomnienia, a kupowanie żywej ryby – z perspektywy kulinarnej – nie ma sensu.


Przeciwnicy „krwawych świąt” próbują uświadomić społeczeństwu, że już lepiej kupić karpia  zabitego w humanitarnych warunkach niż żywą rybę, która dusi się w brudnej wodzie, bez tlenu. Szarpane za skrzela, doświadczają bólu przy przenoszeniu, a często zdarza się, że upadają na podłogę. Apelują, że jest to łamanie prawa dotyczącego ochrony zwierząt.


Część sklepów zaczęło rozmawiać na temat wycofania żywych ryb ze sprzedaży. Tesco i Kaufland Polska są obojętne na aktualne debaty, a przeciwnicy „krwawych świąt” zachęcają do bojkotu tych sklepów.


Z kolei zwolennicy wigilijnej tradycji denerwują się, że za niedługo niczego nie będziemy jeść, nawet warzyw, ponieważ ich też będzie nam szkoda. Na Facebooku możemy przeczytać komentarze w odpowiedzi na organizowane akcje:”Gwiazdeczki muszą jakoś zablysnać to staja w obronie karpia, może jakiś protest w obronie zwykłych ludzi”, „Zapomnieli dodać uratujmy powietrze przed wciągnięciem go przez człowieka” czy też „Całe życie z debilami”.


Jak zatem będzie wyglądać Wigilia w tym roku?

E.G

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
zxc
zxc 13.12.2018, 17:30
Może najpierw zajmijmy się czystym powietrzem w naszym mieście i ludźmi nim oddychającym! - a później za złe traktowanie ryb. ;)

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------