Piątek, 24.05.2019

Czy są wyjątki od e-zwolnienia?

  • 5.12.2018, 14:00 (aktualizacja 05.12.2018 14:27)
  • E.G
Czy są wyjątki od e-zwolnienia?
Na początku grudnia zniknęły tradycyjne zwolnienia lekarskie - wyparte przez elektroniczne. I chociaż to rozwiązanie ma wprowadzić porządek - pacjenci obawiają się i dopytują : A co w przypadku awarii technologicznej?

Oczywiście - wbrew obawom i pozorom - możliwość wypisania tradycyjnego L4 jest , ale tylko w wyjątkowych przypadkach.

Jednym z zagrożeń dla nowego systemu jest oczywiście brak łączności z Internetem lub przerwa w dostawie prądu, co nadal zdarza się w mniejszych miejscowościach.W przypadku braku dostępu do komputera czy internetu lekarz może awaryjnie wystawić papierowe zwolnienie na wydruku z systemu. A następnie w ciągu trzech dni roboczych musi je jednak wprowadzić do elektronicznego systemu i przekazać niezbędne dane do ZUS.

Warto zaznaczyć, że e-zwolnienia nie są nowością. Możliwość wystawiania ich istnieje już od 2016 roku. Obowiązek, który został wprowadzony ma przede wszystkim na celu ułatwić życie pacjentom i lekarzom. Ponadto system ten ma  pomóc uszczelnić system i pozwolić ZUS wyłapywać więcej sfałszowanych zaświadczeń o niezdolności do pracy. (W ubiegłym roku Polacy spędzili na L4 łącznie 229 mln dni – o 9 mln więcej niż rok wcześniej, a ponad połowa z nich to zwolnienia lekarskie do 10 dni, które są praktycznie poza kontrolą ZUS i pracodawców)

E.G
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------