Piątek, 24.05.2019

Wilcze watahy w pobliżu Mielca?

  • 15.11.2018, 19:01 (aktualizacja 18.11.2018 17:10)
  • TF
Wilcze watahy w pobliżu Mielca? Pexels Nie taki wilk zły, jak go malują.
Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, na obrzeżach Mielca niedawno odkryto martwego zwierza, który wygląda jak wilk. Jeśli ktoś jednak obawia się, czy teraz można bezpiecznie zapuścić się na spacer w okoliczne lasy… to odpowiedź nie będzie tak jednoznaczna.

Opowieści o coraz liczniejszych stadach zwierząt, które mnożą się w iście króliczym tempie, trzeba uznać za prawdziwe, co potwierdzi każdy kierowca, poruszający się nocą po drogach powiatu. Jeśli chodzi o wilki, to już kilkanaście lat temu leśnicy twierdzili, że na terenach należących do Nadleśnictwa Tuszyma poluje wataha. Od kilku lat pojawia się też pogłoska o obecności wilka w okolicach Przyłęku czy Niwisk.

Wilki zawsze jednak wywołują w ludziach wiele emocji, choć, jak wynika z badań, nie są szczególnie krwiożerczymi zwierzętami, a cała wataha zabija raz na dwa dni. Wilki eliminują rocznie około 12 proc. populacji jeleni. Pytanie, ile zabijają kłusownicy i kierowcy? 

Wilki lokują się na szarym końcu wśród zwierząt, które mogą zrobić krzywdę ludziom. W Europie ostatni taki przypadek miał miejsce na Białorusi, kilka lat temu, gdy zaatakowało wściekłe zwierzę. Wilki w Polsce zostały objęte całkowitą ochroną, ale ich liczba nie rośnie. Nie przenoszą się też na zachód, gdzie nie brakuje dużych lasów z jeleniami. Wilki są zabijane zupełnie legalnie u wszystkich naszych sąsiadów poza Czechami i Niemcami. Sprawia to, że wilki boją się ludzi.

W Bieszczadach wilki zabijają jednak zwierzęta domowe. W tym roku w województwie podkarpackim wypłacono 187 tys. zł tytułem odszkodowań za 373 owce, 21 krów i cieląt, 29 kóz i dwa konie zabite przez wilki.

 

TF
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------