Czwartek, 23.05.2019

W Mielcu nic się nie dzieje - sztuka wymówek

  • 14.11.2018, 17:00 (aktualizacja 21.11.2018 09:51)
  • Edyta Gąsior
W Mielcu nic się nie dzieje - sztuka wymówek
W Mielcu nic się nie dzieje. Pogoda brzydka . I jeszcze brak czasu. Innymi słowy – wymówki, znane, oklepane i nudne, a jednak obecne. Wszędzie. W pracy, w domu, w sporcie, w trakcie realizacji postanowień.

Fachowa, psychologiczna nazwa tego wszechobecnego zjawiska to  prokrastynacja. Działanie polegające na braku działania.

Mechanizm prokrastynacji jest bardzo ciekawy. Polega na odłożeniu zaplanowanej czynności na później i czerpanie z tego faktu przyjemności. Oczywiście chwilowej przyjemności. Na początku pojawia się poprawa samopoczucia. Ulga, że jeszcze nie trzeba działać, że jeszcze jest czas.   Czas, który można wykorzystać na zrobienie czegoś przyjemniejszego, bardziej aktualnego. 

Najbardziej charakterystyczne jest złudzenie, że jutro będzie lepiej, a jaki jest efekt uboczny prokrastynacji? Stres, strach oraz nerwowość spowodowane poczuciem, że zbyt mało czasu pozostało na dokładne i prawidłowe wykonanie planowanej czynności. 

Przyczyn tego zjawiska można doszukiwać się w różnych rodzajach lęków: lęku przed porażką, przed sukcesem, przed izolacją czy też bezradnością.
Najpopularniejszy -wymieniony jako pierwszy - lęk przed porażką, jest spowodowany zbyt małą wiarą w siebie. Zazwyczaj dotyczy osób zdolnych i inteligentnych. Przykładem może być pracownik lub uczeń, który stresuje się,  że źle wykona powierzone mu zadanie, a więc tak długo z nim zwleka, aż w końcu jest już za późno. 

Jak możemy przeciwdziałać temu mechanizmowi? Możemy stosować pewne metody psychologiczne, które polegają na stopniowym przezwyciężaniu trudności, np. rozpisanie elementów zadania do wykonania, aby zorientować się , który etap jest dla nas problematyczny oraz planowanie kroków i czasu działania.

Czas na działanie!

Pogoda wcale nie jest taka zła, a w Mielcu – Tu Się Dzieje ! Kto nie wierzy, tego zapraszamy do regularnego czytania naszej strony i śledzenia wpisów o nadchodzących wydarzeniach.

Edyta Gąsior
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------