Poniedziałek, 18.02.2019

Od stycznia wzrośnie płaca minimalna. Pracodawcom to nie w smak, pracownicy chcą jeszcze więcej

  • 12.09.2018, 13:02 (aktualizacja 12.09.2018 21:13)
  • red.
Od stycznia wzrośnie płaca minimalna. Pracodawcom to nie w smak, pracownicy chcą jeszcze więcej
Rząd przyjął rozporządzenie o zmianach w wysokości płacy minimalnej i stawki godzinowej na 2019 rok.

W czerwcu, gdy po raz pierwszy pojawił się pomysł o podwyżkach wymieniano kwoty mniejsze od tych, które ostatecznie zostały przyjęte. I tak od stycznia 2019 roku stawka minimalna będzie wynosiła 2250 zł, natomiast za godzinę pracownik dostanie minimum 14,70 zł. 

- Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów, żeby zarekomendować wyższą niż pierwotnie planowaliśmy płacę minimalną - na poziomie 2250 zł. To jest jednocześnie też symbol tego, że chcemy, żeby gospodarka polska opierała się o rozwój nie na niskich płacach tylko na rosnących płacach - oświadczył premier na konferencji prasowej w Idzikowicach koło Opoczna.

 

Przypomnijmy, że obecnie pensja minimalna wynosi 2100 zł, a stawka za godzinę 13,70 zł. Związkowcy dążyli do nieco większej kwoty, domagali się bowiem 2255 zł, natomiast OPZZ proponowało 2383 zł.

Według pracodawców obecne zmiany są do zaakceptowania, natomiast w przyszłych latach, gdy wzrost gospodarczy wyhamuje, małe i średnie firmy nie podołają z tak szybko rosnącą płacą minimalną. W związku, że pensje rosną i nie da się ich obniżyć, część właścicieli firm będzie zmuszonych zwolnić część personelu, by móc zapłacić pozostalym. 

 

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------