Poniedziałek, 18.02.2019

Coraz więcej Ukraińców pracuje w Mielcu. Ile zarabiają?

  • 4.09.2018, 12:13 (aktualizacja 04.09.2018 13:02)
  • red.
Coraz więcej Ukraińców pracuje w Mielcu. Ile zarabiają?
Według najnowszych statystyk coraz większy napływ pracowników z Ukrainy nie jest przypadkowy. Przyjazd do Polski staje się dla nich bardziej opłacalny, bowiem mogą tu zarobić znacznie więcej niż w swoim kraju. Ich pensja jest często wyższa od tej, którą mają Polacy.

Jak wynika z "Barometru Imigracji Zarobkowej - II półrocze 2018" przygotowanego przez firmę Personal Service, Ukraińcy zarabiają tyle samo, a czasem więcej od Polaków, którzy wykonują tę samą pracę. 

Według Forbes, już co piąta firma w naszym kraju zatrudnia Ukraińców, a 17% zamierza w ciągu najbliższego roku zatrudnić pracownika ze Wschodu, mimo, że co siódmy pracodawca przyznaje, że o takowego coraz trudniej.

Trzy czwarte pracowników z Ukrainy zarabia w naszym kraju 2,5 tysiąca miesięcznie na rękę, a 15% ponad 3,5 tysiąca. Zazwyczaj, wraz z zatrudnieniem idzie także zapewnienie ukraińskiemu pracownikowi zakwaterowania. Dzięki temu, praca w Polsce staje się dla naszych sąsiadów coraz bardziej atrakcyjna, bo poza wyżywieniem zazwyczaj o nic nie muszą się martwić. Zaledwie 40% respondentów z Ukrainy na życie w Polsce wydaje około 200 - 500 zł miesięcznie, co piąty badany Ukrainiec nawet poniżej 200 zł. 

Co trzecia firma płaci Ukraińcom 13,7  - 15 zł brutto za godzinę. 16% firm oferuje od 16 - 20 zł brutto za godzinę, a co dziesiąty pracodawca płaci powyżej 20 zł za godzinę. Warto zaznaczyć natomiast, że Ukraińcy pracują zazwyczaj więcej niż osiem godzin dziennie, stąd ich większy zarobek. Spora część pracodawców zaznacza, że pracownicy napływowi po prostu chcą pracować i nie uciekają od nowych obowiązków. Według nich zatrudnienie pracownika z Ukrainy, to jedyny sposób na zapełnienie luk kadrowych w ich firmie.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------