Poniedziałek, 18.02.2019

Wrzesień z kulturą żydowską - druga edycja projektu edukacyjnego „Shalom Mielec”.

  • 3.09.2018, 13:41 (aktualizacja 03.09.2018 13:59)
  • red.
Wrzesień z kulturą żydowską - druga edycja projektu edukacyjnego „Shalom Mielec”.
Projekt edukacyjny „Shalom Mielec” to próba pokazania mieszkańcom Mielca współczesnej kultury żydowskiej w nawiązaniu do historii naszego miasta, w którym przed wojną mieszkało wielu Żydów. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Woj. Podkarpackiego Władysława Ortyla i Pełniącego Funkcję Prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa.

W drugiej edycji „Shalom Mielec” przygotowaliśmy sześć wydarzeń. Zaczynamy energetycznym koncertem zespołu klezmerskiego „Neoklez”, następnie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii z Żydowskiego Muzeum „Galicja” z Krakowa. Organizujemy także spacery edukacyjne śladami kultury żydowskiej w Mielcu we współpracy z regionalistą Stanisławem Wanatowiczem, a także Muzeum Regionalnym w Mielcu. Zapraszamy także na bardzo ciekawy film „Viviane chce się rozwieść”, który przedstawia specyficzne aspekty relacji małżeńskich w kulturze żydowskiej. Finałem naszego projektu będzie pierwsza w historii Mielca rekonstrukcja kolacji szabatowej, którą poprowadzi dla nas Jarosław Banyś z Fundacji OR Chaim z Katowic. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. (Na kolację szabatową rozdamy bezpłatne wejściówki, które będą dostępne w kasie kina „Galaktyka”)

„Shalom Mielec” udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Mielcu, a także środków finansowych zebranych w ramach 1 proc. na rzecz Stowarzyszenia JARTE.

Patronami medialnymi projektu są: portal Hej.Mielec.pl, Tygodnik Regionalny KORSO i portal Korso.pl, Radio Leliwa.

PROGRAM WYDARZEŃ:

7.09 – koncert zespołu NEOKLEZ – sala nr 1 SCK godz. 19, (wstęp wolny)

14.09 – wernisaż wystawy „Ludzie Schweitzera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatynia” - Galeria JARTE, godz. 19, (wstęp wolny)

15.09 i 22.09 – spacer śladami kultury żydowskiej w Mielcu, początek rynek starego miasta, 
prowadzenie Stanisław Wanatowicz, godz. 11, (wstęp wolny)

22.09 – „Viviane chce się rozwieść” (projekcja filmu), sala nr 1 SCK, godz. 19.00, (wstęp wolny)

28.09 – Rekonstrukcja kolacji szabatowej. Prowadzenie Jaroslaw Banys – Fundacja OR Chaim, sala nr 1 SCK Mielec godz. 19, (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina „Galaktyka”

Organizator:

Stowarzyszenie Kulturalne JARTE i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
Partner: Muzeum Regionalne w Mielcu, II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu.
Specjalne podziękowania dla Stanisława Wanatowicza za organizację spacerów śladami kultury żydowskiej w Mielcu.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------