Są bardzo ważną część historii i kultury Beskidów i zachodnich Bieszczad

  • 20.10.2019, 11:30
  • er

Podziel się:

Oceń:

Są bardzo ważną część historii i kultury Beskidów i zachodnich Bieszczad Fot. Archiwum Narodowe w Krakowie
Łemkowie to jedna z grup etnicznych w Polsce, a związani są w szczególności z Beskidem Niskim, zachodnimi Bieszczadami oraz Krynicą-Zdrój. Dawniej zamieszkiwali przede wszystkim Karpaty Wschodnie, jednak w wyniku przesiedleń i akcji „Wisła” rozsiano ich po całym kraju. Dziś jest ich zaledwie garstka, bo raptem około 10 tysięcy, nadal stanowią jednak ważną część historii i kultury Beskidów i zachodnich Bieszczad.

    Łemkowie są odrębną od Polaków grupą etniczną posiadającą własny język, kulturę oraz religię. W wielu innych krajach, które Łemkowie zamieszkują, uznawani są za odrębny naród. Są częścią grupy Słowian wschodnich, a ich język często nazywany jest rusińskim. Sami Łemkowie dawniej mówili o sobie Rusini czy Rusnacy, co miało podkreślać ich wschodniosłowiański etnos. Grupa ta zamieszkiwała nie tylko polską, ale również słowacką część Karpat, głównie zachodnie Bieszczady, Beskid Sądecki, Beskid Niski, a po stronie Słowacji nawet Podtatrzu. Niegdyś żyli w tym obszarze tak licznie, że pozostałe narody były tutaj de facto mniejszościami. Sama nazwa „Łemkowie” pochodzi od słowa w ich języku: „łem”, co oznacza „tylko”.

    czytaj dalej >>>    

er

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe