Terytorialsi w Górskich Zawodach Bojowych [FOTO]

  • 19.10.2019, 09:49
  • er/po

Podziel się:

Oceń:

Terytorialsi w Górskich Zawodach Bojowych [FOTO] fot. por. Witold SURA Międzynarodowe zawody „Mountain Warrior” odbyły się już jedenasty raz.
Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady OT znowu udowodnili, że najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP może walczyć z najlepszymi i osiągać najwyższe sukcesy. W górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019” zajęli drugie miejsce pokonując między innymi zespoły z Czech, Niemiec oraz doświadczone ekipy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

    Kilkudziesięciu żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec w dniach 14 – 17 października br. wzięło udział w górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019”, które odbyły się w Szklarskiej Porębie województwo dolnośląskie. Żołnierze rywalizowali w kilkunastu konkurencjach – bojowych, sprawnościowych, technicznych i alpinistycznych.

    Międzynarodowe zawody „Mountain Warrior” odbyły się już jedenasty raz. Organizatorem  przedsięwzięcia była Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki. W tym roku obok polskich żołnierzy z różnych jednostek z całego kraju, w zawodach wzięli udział żołnierze z Uniwersytetu Obrony z czeskiego Brna oraz z niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej. Wojsko Polskie reprezentowały dwa zespoły z AWL oraz m.in. żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

    Rywalizacja prowadzona była przez cztery dni w okolicach Kruczych Skał na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich. Tu odbyły się m.in. konkurencje alpinistyczne. „Każdy z zawodników startował z co najmniej 15-kilogramowym obciążeniem”. W tym roku w Szklarskiej Porębie startowało 14 zespołów, z których każdy składał się z czterech osób.

- …formuła zawodów wymagała od uczestników wszechstronności z zakresu umiejętności bojowych jak i technicznych. Żołnierze biorący udział w rywalizowali w kilkunastu konkurencjach. To m.in. marsz na dystansie 20 km. W ramach tej konkurencji zawodnicy musieli dodatkowo wykonać  ewakuację, udzielić pierwszej pomocy rannemu i wynieść go na noszach. Kolejne konkurencje to strzelanie bojowe oraz zadania z zakresu ratownictwa medycznego. Rywalizowaliśmy też w konkurencjach alpinistycznych na Kruczych Skałach. Budowaliśmy most linowy, wspinaliśmy się, zjeżdżaliśmy po linie i przeprawialiśmy się na drugi brzeg rzeki. Rywalizacja była zacięta ale przebiegała w super atmosferze. Zawodnicy dali z siebie wszystko. Było zmęczenie, otarcia, pot ale przede wszystkim duże zaangażowanie.  Poziom był bardzo wyrównany, więc komisja nie miała łatwego zadania podczas typowania zwycięzców

– opisuje reprezentant 3. PBOT por. Oskar Namaczyński – Kapała

***

    3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

    W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

er/po

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe