Narodowe Czytanie w Woli Mieleckiej

  • 12.09.2019, 06:03
  • er

Podziel się:

Oceń:

Narodowe Czytanie w Woli Mieleckiej Fot. SOKiS Gminy Mielec To już po raz ósmy Filie Biblioteczne Gminy Mielec włączyły się do ogólnopolskiej akcji.
W sali widowiskowej Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej w sobotę (08.09) miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania. To już po raz ósmy Filie Biblioteczne Gminy Mielec włączyły się do ogólnopolskiej akcji, która ma na celu popularyzację dzieł polskiej literatury i promocję kultury żywego słowa.

Oficjalne otwarcie 8. Narodowego Czytania odbyło się w warszawskim Ogrodzie Saskim. Rozpoczynając czytanie prezydent Andrzej Duda powiedział: – To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style i różny język. 

Lekturą, którą w tym roku wybrała prezydencka para są Nowele polskie. Są to utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym przodkom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W sobotni wieczór w Woli Mieleckiej byliśmy świadkami powstawania małych słuchowisk. Naszą wyobraźnię pobudzały słowa, muzyka klasyczna i zaskakujące możliwości interpretacyjne zaproszonych gości. 

Na spotkaniu byli obecni m.in.: przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, radni Gminy Mielec Zofia Załucka, Andrzej Klich, Zbigniew Wicherski. Zebranych gości przywitała Bożena Telega, kierownik Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. Wybrane fragmenty nowel czytali samorządowcy, nauczyciele i czytelnicy.

Czytając polskie nowele w rolę lektorów wcielili się:

  • "Katarynka" Bolesława Prusa -  Bogdan Cygan 
  • "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego - Kamil Dydo,
  • "Orka" Władysława Reymonta - Andrzej Klich, 
  • "Dym" Marii Konopnickiej - Magdalena Bania,
  • "Sachem" Henryka Sienkiewicza - Zbigniew Wicherski i Marcin Michalik,
  • "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej – Aleksandra i Wiktoria Bal oraz Gabriela Cisło,
  • "Sawa" Henryka Rzewuskiego - Bożena Bugaj.

Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę różnych wydań prezentowanych w tym dniu nowel, a także okolicznościową gazetkę. Organizatorzy wydarzenia mieli też specjalną, okolicznościową pieczęć z pamiątkowym stemplem, nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP,  którą można było opieczętować egzemplarze książek przyniesione przez uczestników akcji. 

Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie 8. edycji Narodowego Czytania w Woli Mieleckiej.

er

Zdjęcia (12)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe