Czwartek, 19.09.2019

Pamiętajcie w upały o nawadnianiu organizmu. Na SOR trafiają pacjenci odwodnieni!

  • 08.06.2019, 16:03
  • MK
Podziel się:
Oceń:
Pamiętajcie w upały o nawadnianiu organizmu. Na SOR trafiają pacjenci odwodnieni!
Pijcie wodę i zakładajcie nakrycia głowy! – apelują lekarze. Około 3 litry wody, poza płynami przyjmowanymi w innej formie (zupy, owoce), powinna pić w takie upały przeciętna osoba.

Jednak na upale, na otwartym słońcu, będąc na wycieczce, pracując w gorącej hali czy kuchni, nawet więcej. Ile piją pacjenci, którzy po zasłabnięciu trafiają na SOR w  Szpitalach? – Litr, niespełna dwa. Czasem na… dwie doby! Odwodnienie może być nawet stanem zagrożeniem życia, a profilaktyka jest przecież tak prosta! 

Jak opowiadają lekarze, specjaliści medycyny ratunkowej, nie ma godziny, aby na SOR-ze nie pojawiło się kilku odwodnionych pacjentów, a są chwile, gdy w ciągu 5 minut pojawi się ich kilku.

– Omdlenia, bóle i zawroty głowy, ogólne fatalne samopoczucie. Nic dziwnego, bo odwodnienie może doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych, a te nawet do zaburzeń pracy czy wręcz zatrzymania akcji serca. Oczywiście, że to już najbardziej dramatyczny skutek, ale nie jest abstrakcyjny! W swojej pracy lekarza widzieli takich przypadków co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście razy. Pić zapominają ludzie starsi, co jest spowodowane tym, że słabo czują pragnienie lub go nie odczuwają, ale problem mają też ludzie młodzi. Bywają pacjentki i pacjenci około 40-tki. To panie kucharki, osoby pracujące przy żelazku w firmie szyjącej ubrania, ale także osoby robiące zakupy na bazarku. Oczywiście prawie w samo południe. A wystarczy cały czas pić wodę, butelkę mieć obok siebie, nawet poprosić kogoś, by nam przypominał, jeśli mamy problem z samodyscypliną w tym względzie.

Pilnujmy, by dzieci piły wodę. W taki upał na zewnątrz muszą mieć nakrycie głowy, zresztą dorośli także – alarmują lekarze. Dobrą zasadą w upały jest też unikanie wyjścia na zewnątrz pomiędzy godz. 10.00 a 14.00, o ile to możliwe.

MK

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Paula
Paula 24.06.2019, 22:15
Ja staram się pić ponad 3 litry wody / pomarańczowego Tarczyna dziennie. Odwodnić się to straszna rzecz, nie polecam :/
Agata
Agata 10.06.2019, 10:05
Moja koleżanka się odwodniła i pod kroplówką weekend spędziła.. nic miłego. Ja teraz to zmuszam się, by jak najwięcej cisowianki wypić.. Nie ma żartów z odwodnieniem..

Pozostałe