Sobota, 17.08.2019

[AKCJA] Podziel się tym, czego nie zjesz w te święta

  • 20.04.2019, 15:38
  • red.
Podziel się:
Oceń:
[AKCJA] Podziel się tym, czego nie zjesz w te święta
235 kilogramów - tyle jedzenia, według badań CBOS oraz Eurostatu, statystyczny Polak w ciągu roku wyrzuca do kosza. Dla porównania, w Arabii Saudyjskiej wskaźnik ten waha się między 6 a 11 kilogramów.

Nie trudno się domyślić, że Polacy stali się niemal liderami w niechlubnej dziedzinie marnotrawstwa. W Unii Europejskiej zajmujemy 5 miejsce (!). Do koszy najczęściej wyrzucamy:

  • pieczywo, 
  • owoce, 
  • wędliny, 
  • warzywa, 
  • jogurty.

Głównymi przyczynami marnowania żywności są: "przegapienie" terminu ważności produktów oraz zbyt duże, nieprzemyślane zakupy. Socjolodzy tłumaczą to w dwojaki sposób:

  • Niektórzy uważają, że jest to skutek lenistwa, a więc braku planowania zakupów i posiłków, co w ostateczności prowadzi do impulsywnych i nie zawsze słusznych decyzji konsumenckich.
  • Inni, że na nasze zachowania największy wpływ ma otoczenie, w którym się wychowaliśmy i ludzie, którymi się otaczamy. 

 

A jak wiadomo, polskie święta, to święta z bogato zastawionym, uginającym się od potraw stołem. I w większości przypadków okazuje się, że nasi goście, nie byli w stanie skosztować każdej przekąski. Warto jednak wiedzieć, że zamiast wyrzucać, to co nam zostanie, możemy pomóc, tym, którzy jedzenia, z różnych przyczyn nie mają. 

 

 

Warto wiedzieć, że od 2015 roku w Polsce organizowane są akcje zbiórki żywności, która zalega nam na półkach. W tym roku do szlachetnej inicjatywy "Podzielmy się", która będzie odbywać się od 22 do 24 kwietnia, przyłączył się również Rzeszów - Jadłodzielnia przy ulicy Szopena 59.

Jeśli zostanie nam jedzenie po świętach, możemy sami go przywieźć lub zgłosić przez stronę potrzebę odbioru a wolontariusze-kierowcy zawiozą je później do Jadłodzielni lub lokalnej jadłodajni. - piszą organizatorzy.

 

Dołączycie do akcji?

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe