Piątek, 24.05.2019

[AKCJA] Podziel się tym, czego nie zjesz w te święta

  • 20.04.2019, 15:38
  • red.
[AKCJA] Podziel się tym, czego nie zjesz w te święta
235 kilogramów - tyle jedzenia, według badań CBOS oraz Eurostatu, statystyczny Polak w ciągu roku wyrzuca do kosza. Dla porównania, w Arabii Saudyjskiej wskaźnik ten waha się między 6 a 11 kilogramów.

Nie trudno się domyślić, że Polacy stali się niemal liderami w niechlubnej dziedzinie marnotrawstwa. W Unii Europejskiej zajmujemy 5 miejsce (!). Do koszy najczęściej wyrzucamy:

  • pieczywo, 
  • owoce, 
  • wędliny, 
  • warzywa, 
  • jogurty.

Głównymi przyczynami marnowania żywności są: "przegapienie" terminu ważności produktów oraz zbyt duże, nieprzemyślane zakupy. Socjolodzy tłumaczą to w dwojaki sposób:

  • Niektórzy uważają, że jest to skutek lenistwa, a więc braku planowania zakupów i posiłków, co w ostateczności prowadzi do impulsywnych i nie zawsze słusznych decyzji konsumenckich.
  • Inni, że na nasze zachowania największy wpływ ma otoczenie, w którym się wychowaliśmy i ludzie, którymi się otaczamy. 

 

A jak wiadomo, polskie święta, to święta z bogato zastawionym, uginającym się od potraw stołem. I w większości przypadków okazuje się, że nasi goście, nie byli w stanie skosztować każdej przekąski. Warto jednak wiedzieć, że zamiast wyrzucać, to co nam zostanie, możemy pomóc, tym, którzy jedzenia, z różnych przyczyn nie mają. 

 

 

Warto wiedzieć, że od 2015 roku w Polsce organizowane są akcje zbiórki żywności, która zalega nam na półkach. W tym roku do szlachetnej inicjatywy "Podzielmy się", która będzie odbywać się od 22 do 24 kwietnia, przyłączył się również Rzeszów - Jadłodzielnia przy ulicy Szopena 59.

Jeśli zostanie nam jedzenie po świętach, możemy sami go przywieźć lub zgłosić przez stronę potrzebę odbioru a wolontariusze-kierowcy zawiozą je później do Jadłodzielni lub lokalnej jadłodajni. - piszą organizatorzy.

 

Dołączycie do akcji?

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------