Wtorek, 16.07.2019

Wykręcony sukces - rozmawiamy z Jakubem Kipą, Mistrzem Świata w układaniu kostki Rubika

  • 14.04.2019, 20:36
  • Edyta Gąsior
Podziel się:
Oceń:
Wykręcony sukces - rozmawiamy z Jakubem Kipą, Mistrzem Świata w układaniu kostki Rubika
26 sześcianów, przegub i... ponad 43 tryliony kombinacji różnych ułożeń. Kostka Rubika to nie lada wyzwanie. Jednak, jeśli jest się zdeterminowanym i konsekwentnym w działaniu, można bardzo szybko "wykręcić" sukces. Dowodem na to są osiągnięcia mielczanina, Jakuba Kipy, który został nie tylko Mistrzem Europy, ale także Mistrzem Świata w tej dziedzinie.

Pamiętasz w jakich okolicznościach po raz pierwszy ułożyłeś kostkę Rubika? Innymi słowy, jak to wszystko się zaczęło?

Wyglądało to tak, że w 2009 roku pojechałem na obóz sportowy - trenowałem pływanie. Pamiętam, że była straszna pogoda, niemal codziennie padał deszcz. Nudziłem się, więc, abym miał jakieś zajęcie, mój trener dał mi kostkę Rubika, a ja postanowiłem, że ją ułożę. Nie wiedziałem jak i  kiedy, ale uparłem się, że to zrobię. Po powrocie  do domu z obozu, poszukałem w Internecie poradników i jakoś mi zeszło... około dwóch tygodni.  Na początku nie mogłem tego pojąć.

 

Właśnie, kostka Rubika dla wielu osób jest źródłem frustracji. Ty jednak nie zrezygnowałeś z treningów. Skąd taka determinacja? Co najbardziej Cię zafascynowało, zainteresowało?

Co mnie zainteresowało... Nie wiem, w sumie nawet nie kostka, chodziło bardziej o rywalizację. Zaczęło mi to dobrze iść i od początku zacząłem zdobywać swoje pierwsze medale - jakoś po roku od rozpoczęcia trenowania. W ogóle od nauczenia się kostki Rubika.

 

 

 

Sukces jednak nie przychodzi "ot tak". Musiałeś sporo czasu poświęcać na treningi...

Wtedy nawet na to nie zwracałem uwagi, ile czasu temu poświęcam. Teraz na przykład kiedy trenuję do zawodów typu Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata, to robię to około 2 -3 godziny dziennie, codziennie, przynajmniej miesiąc przed zawodami. A jeśli nie mam ważnych zawodów, to mam mniejsze przerwy, a czasem się po prostu bawię kostką na zajęciach.

 

Jak wyglądają Mistrzostwa Świata w układaniu kostki Rubika?

Wygląda to tak, że zawodnicy układają kostkę 5 razy, za każdym razem jest inaczej wymieszana. Warto zaznaczyć, że każdy uczestnik ma pomieszane kostki w ten sam sposób i jest to sprawdzane przez sędziów. Jest więc to bardzo rzetelne. Liczy się średni czas ułożeń. Z kolei w Finale, układamy w parach, po pięć ułożeń na zmianę. Pierwsze ja, pierwsze zawodnik itd. 

 

To musi być niesamowity stres, presja czasu...

Stres to najgorsze co może być w takiej chwili.. O wygranej decydują setne sekundy, ale faktycznie. Siedzimy przy stolikach na scenie we dwóch, każdy ma swojego sędziego, a przed nami jest 5 tysięcy osób na trybunie. Każdy to nagrywa, leci stream, także jest to stresujące.

 

Jednak, w Twoim przypadku, lekki dreszczyk emocji, nie przeszkodził w osiąganiu sukcesów. Ile już ich było?

W zawodach biorę udział od 2010 roku, a takie pierwsze większe sukcesy mam od 2012, bo wtedy zdobyłem pierwszy medal na Mistrzostwach Europy. Oprócz tego dwukrotnie zostałem Mistrzem Świata. A pięć razy medalistą Mistrzostw Świata, z czego 3 razy w układaniu kostki Rubika stopami, co jest moją główną konkurencją, raz z układaniem klasycznym kostki dwoma rękami. I właśnie to uważam za największy sukces,  to był brązowy medal. Mam też  jedno srebro w układaniu trójkątnej kostki.

 

OSOBISTE WYNIKI

 

Ale na tym Twoja przygoda się nie kończy.

Oczywiście, że nie. W czerwcu będę brał udział w kolejnych Mistrzostwach Świata. Wszystkie wyjazdy na Mistrzostwa trzeba organizować "na własną rękę". W tym roku, udało mi się pozyskać sponsorów. Są nimi  firmy BATKOSTAL oraz TARGUM.

Partnerzy nadchodzącego wydarzenia to Gmina i Miasto Mielec.

 

 

 

 

W takim razie będziemy mocno trzymać kciuki za sukces! Życzymy powodzenia! 

 

 

Edyta Gąsior

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------