Wtorek, 16.07.2019

[ROZMOWA ZE WSPÓŁORGANIZATOREM] "Bardziej od złej pogody boimy się chemicznych odorów"

  • 12.04.2019, 00:49 (aktualizacja 12.04.2019, 09:45)
  • Edyta Gąsior
Podziel się:
Oceń:
[ROZMOWA ZE WSPÓŁORGANIZATOREM] "Bardziej od złej pogody boimy się chemicznych odorów"
53 godziny - tyle będzie trwał protest mielczan. Walka o to, aby w mieście, które szczyci się sportem i lotnictwem, wreszcie można było oddychać czystym powietrzem. Wydarzenie rozpocznie się dziś (12 kwietnia) o godzinie 15:00. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z współorganizatorem.

W ubiegłym roku, w "Wielkim Marszu ku wolności od Kronobyla" wzięło udział około 15 tysięcy mielczan. Tegoroczny protest przybierze inną formę. Jak dokładnie będzie przebiegało wydarzenie?

Zaplanowane zostało zgromadzenie publiczne, które będzie trwało trzy dni, a dokładnie 53 godziny. Protest został nazwany BLOKADA-TRZY DNI W KRONOBYLU i nawiązuje przede wszystkim do pierwszych, bardziej radykalnych protestów, które odbyły się w Rumuni, gdzie mieszkańcy pewnej gminy protestowali niemal cały miesiąc w każdą niedziele tygodnia. Protestowali przeciwko zakładowi Kronospan Sebes S.A.  Nasze wydarzenie będzie miało charakter protestu w trybie ciągłym.

 

Protest - 2018 rok

Zdjęcie przedstawia protestujących mielczan. Rok 2018.

 

Protestujący będą blokować wyłącznie dojazd do zakładu?

Spotkamy się na terenie przyległym do granic zakładu, ale na tyle w bezpiecznej odległości aby nie stworzyć zagrożenia dla pracy spalarni i chemicznej instalacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zakład należy do podmiotów o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej - pożar, wybuch, wyciek chemiczny. Otrzymaliśmy zgodę na zajęcie drogi dojazdowej wraz z jej poboczami na odcinku ok 100 m. Na obszarze ok 2700 m2 będziemy organizować trudne trzy dni i dwie noce.

 

Nawet, jeśli warunki atmosferyczne nie będą sprzyjające?

Bardziej od niesprzyjającej pogody boimy się chemicznych odorów z instalacji zakładu, a wiemy że kierunek wiatru będzie północny.

 

A jak wygląda to od strony organizacyjnej? Czy wszystko jest już dopracowane i "dopięte na ostatni guzik"?

Zgodnie z deklaracją służb mundurowych otrzymamy wsparcie i zapewnione bezpieczeństwo. Wydarzenia będą planowane i realizowane na bieżąco ponieważ wiemy, że lokalna społeczność sama organizuje kilka przedsięwzięć. W sobotę w godzinach wczesno - popołudniowych podpiszemy oficjalną koalicję pn. DOŚĆ TRUCIA z przedstawicielami miast, które nas odwiedzą, a borykają się z podobnymi uciążliwościami. Mamy zapewnione zasilanie oraz nagłośnienie. W godzinach wieczornych będziemy rozmawiać o 20 latach uciążliwości i jak ewoluowaliśmy do czasów obecnych. Na wyposażeniu mamy rzutnik i ekran. Każdy dostanie mikrofon. Nie zabraknie także źródła ciepła z koksowników. Można przyjść rano, w południe, a nawet wracając z trzeciej zmiany.

 

 

Czy Pana zdaniem blokada w trybie ciągłym będzie skuteczniejsza od poprzednich form? 

Jej skuteczność będzie polegała na pokazaniu determinacji. Trzy dni to także czas na długą opowieść o 20 latach naszego życia w zawiesinie pyłów i odorach. Dajemy znać, że działania proekologiczne spółki to w zasadzie rozbudowa pod przykrywką modernizacji i mimo doniosłych komunikatów, nie odczuwamy poprawy jakości naszego życia. Nadal użytkujemy swoje posesje w odorach, nadal uzależniamy wiosenną i letnią aktywność od prognozy kierunku wiatru - taki stan sprawy nie może mieć miejsca w 60-tysięcznym mieście, które szczyci się sportem i lotnictwem.


Jakich efektów Pan się spodziewa? 

Liczymy, że przedstawiciele zakładu zrozumieją fakt bycia uciążliwym sąsiadem mimo, że wykazują spełnione normy i przepisy. Chcielibyśmy czegoś więcej jak tylko ograniczenia pyłów i częściowego dopalania gazów.

 

Czegoś więcej - co można przez to rozumieć?

Będziemy walczyć, aby Marszałek podjął pilne działania mające na celu ograniczenie przyznanych limitów na emisję zanieczyszczeń, w takim stopniu aby zakład zrównoważył swoje oddziaływanie i wielkości emisji na poziomie zakładów sąsiednich. Ze względu na brak zaufania do spółki należy wprowadzić ciągłe pomiary wszystkich źródeł emisji zorganizowanej. Od zakładu żądamy aby dokonał pełnej hermetyzacji w sposób, który całkowicie wyeliminuje emisje niezorganizowane odorów. Nie wolno nam zapominać, że w pobliżu tej uciążliwej instalacji, zaledwie kilkadziesiąt metrów od ogrodzeń pracuje tysiące mieszkańców miasta i okolic, którzy są codziennie narażeni na zanieczyszczenia, a szczególności na niebezpieczne gazy odorowe. Jeżeli spełnienie tych podstawowych postulatów wydaje się niemożliwe dla spółki, która niewątpliwie ma trudną instalację to należy się zastanowić czy zakład powinien być zlokalizowany w tak bliskim sąsiedztwie terenów gdzie przebywają ludzie, a szczególnie nasze dzieci?

 

Niektórzy mieszkańcy godzą się na obecną sytuację. Jak skomentuje Pan zrywanie plakatów informujących o proteście?

Zawieszane plakaty są częścią naszej manifestacji. Zadeklarowaliśmy ich ściągnięcie i posprzątamy zgodnie z umieszczoną adnotacją w ich treści graficznej. Zdajemy sobie sprawę, że uciążliwości nie dotyczą wszystkich i są tacy, którym to zupełnie nie przeszkadza - godzą się na obecną sytuację. Nie mniej jednak prosimy o zrozumienie, że walczymy o lepsze jutro dla innych, którzy mieszkają niemal przy zakładzie, a także dla kolejnych pokoleń.

Nie chcemy aby nasze dzieci mieszkały w mieście gdzie znajduje się tak trudny i uciążliwy zakład, a w dodatku stwarzający potencjalne zagrożenie chemiczne i ekologiczne.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Edyta Gąsior

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------