Wtorek, 16.07.2019

Mielec. Czy przyjmiemy deklarację LGBT+?

  • 03.04.2019, 12:40 (aktualizacja 03.04.2019, 20:33)
  • E.G
Podziel się:
Oceń:
Mielec. Czy przyjmiemy deklarację LGBT+?
Temat deklaracji LGBT+ wywołuje kontrowersje niemalże w każdym środowisku. Jedni opowiadają się za podpisaniem dokumentu, inni bronią obecnego kształtu rzeczywistości. Problem dotyczy również Mielca. Podczas ostatniej sesji rady powiatu doszło sprzeczki w tej sprawie. My podejdziemy do tematu bez emocji.

Na początku każdy przyglądał się z zaciekawieniem działaniom prezydenta Warszawy, który to w połowie lutego podpisywał Deklarację LGBT+. Wiele osób zastanawiało się, co z tego wyniknie - przecież polski rząd jeszcze nigdy nie akceptował takiego typu dokumentu. Później rozpętała się burza.  Ile osób, tyle opinii. W odpowiedzi na sytuację, a właściwie na opinie polityków, Rafał Trzaskowski opublikował post na  Facebooku:

 

Jeszcze niedawno PiS straszył Polaków widmem najazdu na Polskę milionów imigrantów - brakiem bezpieczeństwa, gwałtami i chorobami. W rzeczywistości chodziło o pomoc kilku tysiącom kobiet i dzieci (tymczasową pomoc humanitarną). Dziś opowiada bzdury o rzekomych planach deprawowania dzieci. W rzeczywistości chodzi o rozmowę o tolerancji - żeby chronić naszych współobywateli przed mową nienawiści, zastraszaniem i linczem. Uczyć dzieci, że słowa ranią, a w internecie nie ma anonimowości. Zaś wszystkie rewelacje o „lekcjach masturbacji” są zwykłym, cynicznym oszczerstwem.

 

Jakie zatem są główne punkty deklaracji?

  • Hostel interwencyjny- czyli miejsce do którego osoby LBGT+ mogłyby się udać - np. w przypadku wyrzucenia z domu lub w razie obaw o własne bezpieczeństwo, 

 

  • Tęczowa pomoc miejska-  to nic innego jak mechanizm szybkiego zgłoszenia przestępstw  i uzyskania wsparcia psychologicznego jak i prawnego. Podpunkt może wydawać się oczywisty- przecież każdy obywatel może poinformować, gdy coś dzieje się nie tak. Jednak badania prowadzone przez różne organizacje społeczne i instytucje naukowe wskazują, że  "większość osób LGBT+ doświadczających przemocy z powodu swojej orientacji lub tożsamości płciowej nie zgłasza się na policję".

 

  • Program "Latarnik" - wyznaczenie minimum jednej osoby w każdej szkole, która będzie interweniowała w przypadku prześladowania ucznia/uczennicy LGBT+.

 

  • Rzetelna edukacja -  antydyskryminacyjna i seksualna zgodnie ze standardami WHO

 

  • Kultura i sport bez uprzedzeń - wolność artystyczna placówek kultury i wsparcie klubów sportowych LGBT+

 

  • Bezpieczne miejsce pracy - promocja i wspieranie dobrych praktyk równego traktowania w pracy. 

 

Czy deklaracja zostanie wdrożona na Podkarpaciu?

Większość podkarpackich miast jest na "nie". Decyzję w tej sprawie mamy z Rzeszowa. Prezydent miasta nie będzie podpisywał deklaracji. Skupi się na innych działaniach, które będą służyć rozwojowi miasta. Podobnie myślą gospodarze miasta Krosna i Tarnobrzega. 

 

A Mielec?

A w Mielcu była afera w okół tematu. Jeden z radnych - Kacper Głaz- przygotował projekt stanowiska Rady Powiatu wobec deklaracji

Publikujemy fragmenty:

1. Nie zgadzamy się na sprzeczne z prawem instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. latarników). Będziemy strzegli prawa do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców.

2. Zrobimy wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia. Będziemy chronili uczniów, dbając o to, aby rodzice z pomocą wychowawców mogli odpowiedzialnie przekazać im piękno ludzkiej miłości.

3. Nie pozwolimy wywierać administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej (niekiedy słusznie zwanej po prostu homopropagandą) w wybranych zawodach. Będziemy chronili m.in. nauczycieli i przedsiębiorców przed narzucaniem im nieprofesjonalnych kryteriów działania np. w pracy wychowawczej, przy doborze pracowników czy kontrahentów.

 

Radni PiS chcieli od razu zatwierdzić dokument. Z kolei Koalicja Razem dla Powiatu Mieleckiego i Naszego Mielca uważa, że potrzebna jest debata na ten temat i merytoryczne argumenty. 

Mielec nie zajął stanowiska w tej sprawie - temat został odłożony. 

 

 

 

 

 

E.G

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu mielecity.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of the section- ---------------------------------------------------------------