reklama

Rozkwit polskiej twórczości kryminalnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KB

Rozkwit polskiej twórczości kryminalnej - Zdjęcie główne

foto KB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Książki i filmy na czasie Niestety Polacy czytają nie wiele. Tylko 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. To statystyki z 2019 roku, ale rok później już było aż 42%. Wynika z tego, że czytelnictwo ma przyszłość. Nie możemy też zapomnieć o audiobookach.
reklama

Kilkadziesiąt lat temu polski czytelnik był skazany na autorów zagranicznych, choć i z tym było ciężko. Zdobycie książki Agaty Christie czy autora Conana Doyle'a graniczyło z cudem. Z polskich autorów mieliśmy wybór między Joanną Chmielewską a Joe Aleksem (Maciej Słomczyński). Niestety autorzy nie porywali pomysłowością. Na przełomie wieków pojawili się: Marek Krajewski. Kryminały Krajewskiego to kryminały retro. Pisarz zasłynął z powieści z detektywem Eberhardem Mockiem?. Akcja powieści dzieje się międzywojennym Breslau (obecny Wrocław). Aktualnie pojawiło się wielu pisarzy powieści kryminalnych. Czytelnikom powieści kryminalnych na pewno znany jest Remigiusz Mróz. To autor nie tylko powieść i kryminalnych sciene fiction, wojennych, a także horrorów. Jego najbardziej znane to powieści z Chyłka, Forstem i Zaorskim. Cykl z Joanną Chyłką doczekał się ekranizacji. Autor urodzony w 1987 roku ma na koncie już ponad 40 powieści. Kolejnym objawieniem polskich powieści kryminalnych to Wojciech Chmielarz. Na pewno część czytelników widziało już ekranizacje powieści pt. „Żmijowsiko". Jego początki to część z Jakubem Mortką i cykl Gliwicki. Gorąco jednak polecam powieść pt.: „Wyrwa". Jest to raczej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym.

Wśród młodych polskich pisarzy jest też Katarzyna Puzyńska. Zasłynęła ona z cyklu powieści o Lipowie. Autorka jest porównywana do Agaty Christie i szwedzkiej pisarki Camille Läckberg. Miejscowość powieści Puzyńskiej znajduje się w powiecie brodnickim. Inspiracją miejscowości Lipowo to Pokrzydowo koło Brodnicy, Ostatnia autorka spróbowała sił w powieści fantazji pt. „Chąśba". Przenosi nas w świat staropogańskich wierzeń. Najnowszym odkryciem polskich powieści kryminalnych jest Michał Śmielak, mieszkaniec Sandomierza. Autor zadebiutował powieścią Znachor, która doczekała się kontynuacji pt. „Inkwizytor". Powieść opowiada o morderstwach na uzdrowicielach i znachorach. Morderstwa są dokonywane na wzór samosądów dokonywanych na czarownicach. Kolejna powieść Michała Śmielaka to „Wnyki” - to zaginiona wioska w Karkonoszach, gdzie zsyłani są księża, którzy nadszarpnęli zaufania swoich zwierzchników kościelnych. Najnowsza powieść Śmielaka to „Pomruk". Akcja tej powieści umieszczona jest w Bieszczadach.

Reasumując Polacy nie gęsi, Polskich pisarzy kryminalnych mają.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama