Reklama

"Wieczornica z powstaniem styczniowym w boju i na zesłaniu" w Pałacu Oborskich [ZDJĘCIA, VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego prof. dr hab. Zbigniew Eugeniusz Niebelski opowiedział o Henryce Pustowójtównej w powstaniu 1863. Odsłonięto również gablotę z pamiątkami z powstania styczniowego.

Wykład opowiadał o historii Henryki Pustowójtównej, pół Rosjanki, gdyż ojciec był oficerem rosyjskim. Urodziła się w okolicy Lublina, jako jedyna ze swojego rodzeństwa wyrywała się do polskości. Została wywieziona, ponieważ jako córka rosyjskiego oficera zbyt dużo robiła wokół siebie szumu i inspirowała Polaków. Została wywieziona do Żytomierza. Młodzież polska patriotyczna pomogła jej dotrzeć do Galicji. Uczestniczyła w powstaniu jako zwykły żołnierz i pomagała kolegom z oddziału. Została aresztowana, wywieziona do Krakowa, a niedługo później została wypuszczona. Wyjechała do Paryża, gdzie założyła rodzinę. Profesor opowiedział też o przygotowaniach powstania, na jakich terenach się odbywało czy jak dużo Polek i Polaków wzięło udział w walkach.

W holu Muzeum odsłonięto pamiątkową gablotę, „Pamiątki powstania 1863 r.”. Znalazły się w niej pudełka do przechowywania pamiątek z zesłania syberyjskiego, książka ze wpisem Juliana Glaubicza, krucyfiks kowalskiej roboty z okresu powstania styczniowego, Broszka z napisem „Boże zbaw Polskę” oraz Prochownica z 1. poł. XIX w.

Wieczornica odbyła się w sobotę, 21 stycznia o godzinie 17:00 w Muzeum Historii Regionalnej Pałacyku Oborskich. Potrwała do 18:30. Wstęp był bezpłatny.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy