Reklama

Kolosalna podwyżka cen gazu dla szkół w gminie Świlcza. Adam Dziedzic: - To tragedia dla budżetu gminy!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności - To tragedia dla budżetu gminy! - mówi Adam Dziedzic, wójt gminy Świlcza, w odniesieniu do faktury za gaz, wystawionej za zużyte paliwo do funkcjonowania Szkoły Podstawowej numer 2 w Bratkowicach. PGNiG wystawił rachunek droższy o 349 procent niż rok temu.

Kolosalna podwyżka cen gazu

Adama Dziedzic, wójt gminy Świlcza, przeciera oczy z niedowierzania. Do samorządu wpływają faktury za dostawę gazu m.in. do placówek oświatowych. 
 
Szkoła Podstawowa numer 2 w Bratkowicach w grudniu 2020 roku za gaz zapłaciła 4 539 złotych. Dostarczony niedawno do gminy rachunek z PGNiG, za okres rozliczeniowy z grudnia 2021 roku, to 15 870 złotych. 
- To wzrost o 349 procent - wskazuje wójt Świlczy, dodając: - Takich kolosalnych cen nie mogliśmy przewidzieć.
Subwencja oświatowa, z której finansuje się wydatki na funkcjonowanie i utrzymanie szkół, w gminie Świlcza w 2022 roku wynosi 16 619 383 złotych. Względem poprzedniego roku wzrosła tylko o 2 procent (w 2021 r. wynosiła 16 332 239 złotych). 

Adam Dziedzic: - Tragedia dla budżetu gminy!

Samorządowcy ze Świlczy nie byli przygotowani na tak drastyczne podwyżki: - Tak wyglądają skutki "majstrowania" przy umowach długoterminowych - mówi Dziedzic. 

- To raczej obowiązek, aby subwencja oświatowa była na poziomie, który zabezpieczy pokrycie dodatkowych kosztów - przekazuje wójt gminy Świlcza.

Przy braku wzrostu subwencji oświatowej, którą wylicza Ministerstwo Edukacji i Nauki i przekazuje do samorządu za pośrednictwem wojewodów, trzeba będzie znaleźć dodatkowe środki na zapłatę kolosalnych rachunków. 

- Rozniesiecie szkolnictwo w pył! Brawo dla rządzących, brawo dla PiS! Gdzie ta pomoc?! - dodaje Adam Dziedzic. 

Już teraz samorząd Świlczy szuka oszczędności. Robi to jak najmniejszym kosztem dla mieszkańców. 

PGNiG: trzeba złożyć wniosek, a rachunki będą tańsze

Od 29 stycznia br. obowiązuje specjalna ustawa o ochronie odbiorców wrażliwych, takich jak m.in. opisywane szkoły, które z mocy ustawy nie muszą rozliczać się za faktury za gaz według cennika za paliwo gazowe, a w prosty sposób mogą przejść na taryfę i być rozliczanymi według cen, jakie płacą gospodarstwa domowe.

Co kluczowe – jeśli dopełni formalności w ciągu 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy (czyli do 15 marca br.) rachunki zostaną skorygowane z datą wsteczną, czyli od 1 stycznia 2022 r.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy