reklama

18 XI 1470 roku Mielec stał się miastem! Minęło dokładnie 552 lata od wystawienia aktu lokacyjnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: mielec.pl

18 XI 1470 roku Mielec stał się miastem! Minęło dokładnie 552 lata od wystawienia aktu lokacyjnego - Zdjęcie główne

źródło: mielec.pl | foto mielec.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Dokładnie dziś obchodzimy 552. rocznicę zyskania przez Mielec statusu miasta! Tradycyjnie o tym wydarzeniu przypomina nam nie kto inny jak zespół tworzący mieleckie Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich. Zobaczcie, co ciekawego mogliśmy zobaczyć na ich Facebooku.
reklama

"Mielec staje się miastem!" - pod takim hasłem wita nas post na Facebooku opublikowany dzisiaj przez Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich z okazji 552-lecia nadania praw miejskich Mielcowi. Jak wskazują znawcy mieleckiej historii, to właśnie od tej daty rozpoczyna się kilkusetletnia historia Mielca jako miasta, obfitująca w wiele interesujących, czasami przełomowych wydarzeń.

18 listopada 1470 roku, czyli dokładnie 552 lata temu został wystawiony akt lokacyjny miasta Mielca. Pod nim podpisali się bracia Jan i Bernardyn Mieleccy. Mieleckie muzeum przytacza fragment wspomnianego dokumentu.


(...) Dlatego my Jan i Bernard, rodzeni bracia, niepodzielni dziedzice Mielca (...) Chcąc w jakiś sposób nasze dziedzictwa rozszerzyć i polepszyć (...) wznosimy, zakładamy, od nowa budujemy na surowym korzeniu miasteczko zwane Mielec w naszych borach, lasach i bagnach i właśnie te mają być role wykarczowane (...)

– tak właśnie brzmiał fragment dokumentu.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama